Széchenyi 2020. - befektetés a jobe
Akadálymentes logo

 

XX. évfolyam 134. szám 2013 /3. május-június

2013-07-20

First class city, first class service

„Első osztályú város, első osztályú szolgáltatás". Így szól a minnesotabeli Rochester város mottója. Nyugodtan kijelenthetjük, hogy ez a jelmondat megállja a helyét, hisz egy város akkor tud nagyszerű lenni, ha a benne élő és dolgozó emberek is azok. Ki ne hallott volna már Somogyjádon (vagy akár a megyében) a településünkön évente megrendezett angoltáborról? Azon polgárok az Egyesült Államokból, kik évről évre ellátogatnak Somogyjádra, Rochesterből érkeznek, és munkájukkal, odaadásukkal valóban rászolgáltak erre a mottóra. Minden év nyarán megörvendezteti a hír a helyi iskolásokat, hogy idén is lesz angoltábor. Újra eljön Jennifer, Barbara és a többi lelkes és szeretnivaló vendég. Már-már hazajárnak, hisz nem csak egyikük mondta, hogy Somogyjád az ő második otthona. Olyan meleg, szerető hely, ahol egy másfajta családjuk él, és várja őket minden alkalommal. 12 év távlatából már nyugodtan nevezhető hagyománynak ez az esemény, melynek múltjába Riedling-Kovács Szilvia lelkészasszony enged nekünk bepillantást.

 

Mint elmondta, ez a kapcsolat 2000 őszén kezdődött, mikor Somogy megye több településének temploma is Minnesotában tevékenykedő egyházakkal kötött testvéri kapcsolatot. Ekkor érkezett Somogyjádra a First Presbiterien Curch, Rochester egyik gyülekezeti tagja. Ittléte alatt körvonalazódott annak a gondolata, hogy az amerikai egyház hogyan is segíthetne településünkön. Felvetődött egy angol nyelvi tábor ötlete, ami rögtön mindenki fejében szeget ütött. Rá egy évre, 2001-ben 10 fős küldöttséggel kezdődött az első angoltábor. Zene, művészetek, kézművesség, és ami talán a legfontosabb, a jádi diákok nyelvtudásának fejlesztése volt a repertoárban. Minden évben újra és újra megérkeztek, és a kíváncsi diákok száma is megnőtt, már túlmutatott Somogyjád határain. Fontos megjegyezni azt is, hogy ez egy református testvérkapcsolat két egyház között, mégis bárki részt vehetett ezeken a táborokon, és mindenki egyformán jól érezhette magát. Az önkormányzat, az iskola, a pedagógusok, segítők és vendéglátó családok közös munkájának köszönhetően 2001-től (2011 és 2012 kivételével) minden évben nyáron elindult a tábor.

 

A táborra történő felkészülés az amerikai részről is nagyon figyelemre méltó. Az egyházközségük már decemberben elkezdi gyűjteni az adományokat, és az ebből befolyt pénzből vásárolják meg a felhasznált eszközöket, alapanyagokat. Emellett az ideutazók saját költségükre veszik a repülőjegyet. A 2013-as tábor témája és címe: „Zene a világ körül" volt. Az idei év különlegessége volt, hogy - ha már a téma is a világot járja körbe -, a templomban kitettek a gyülekezeti tagok egy világtérképet, és minden beérkező adomány után kiszíneztek egy országot. Az idei tábor színvonalát és felhasznált eszközeit látva nyugodt szívvel mondhatjuk, a világ nagy része kiszínezésre került idén Rochesterben.  35 lelkes diák vett részt minden reggel a harangjáték próbáin, a közös énekléseken, kézműves foglalkozásokon és nyelvtanuláson. Mindazt, amit a héten tanultak, egy műsor keretében mutatták be a református templomban. Maguk készítette zászlókkal vonultak be a diákok, nem csak angolul, hanem spanyolul és afrikai nyelveken is dalolva. Majd előadták mindazt, amit a táborban tanultak. Gyarapodtak, okosodtak és vidáman töltötték el ezt az időszakot.

 

Az iskolában töltött délelőtt után a vendéglátó családok és segítőik minden nap programokat szerveztek vendégeiknek. Az önkormányzat biztosította falubusszal Igalba, a Balatonra és Alsóbogátra is eljutottak. Kaposváron meglátogatták a Virágfürdőt, ahol remekül ki tudtak kapcsolódni. A közös kerti-parti sem maradhatott el. Ezzel kapcsolatban a vendéglátó családok azt a következtetést vonták le, hogyha nem lenne ez az együttműködés a vendégekkel, akkor a jádi családok - akik mindebben részt vesznek - sem jöttek volna így össze, és kötöttek volna ilyen mély barátságokat. Így amellett, hogy új barátságokra tettünk szert, az itthoni jó viszonyt is jobban elmélyítettük. Végső soron nagyon sok mindent köszönhet a jádi közösség a rochesteri testvéreinek, hisz mióta részesei településünk életének, csak gazdagodtunk általuk.

 

Nem lehet hát elégszer megköszönni mindazoknak, akik a kezdetek óta részt vesznek a programban mind magyar mind amerikai részről. Külön köszönet a vendéglátó családoknak, akik mindig szívesen osztották meg otthonukat, lelkészasszonynak, az iskola és a konyha dolgozóinak, a segítőknek és az önkormányzatnak. Az idei munkáért pedig óriási köszönet Jennifernek, Barbarának, Jeane-nek, Debnek és Lydianak. Reméljük, jövőre ugyanilyen lelkesedéssel vethetjük bele magunkat a közös munkába és élményekbe.

 

                                                                             /Tóth Barnabás/


Forrás: Jádi Újság
Szerző: Tóth Barnabás

Thursday the 25th. Hosted by KoViSoft.Hu - Joomla Templates